Web nejen o cyklistice
Parametry trasy | |||||
Najeté kilometry | 44 | Doba jízdy | 2:35 | Průměrná rychlost | 17,2 |
Tento výlet opět vyžaduje výhradně horské kolo a nejlépe odpružené a k tomu fyzičku :) Začátek je ale pohodový - pěkně po silnici směrem z Großdorfu na Ittensberg. Silnice vytrvale stoupá až nad Ittensberg ke Schneckenlochwand do výšky skoro 1100 metrů a není to zrovna projížďka o čemž svědčí sklon nad 6%. V drtivé většině se jede pořád po asfaltu, ale sem tam už se objevují úseky se šotolinou. Za Schneckelochwand se silnice definitivně mění v šotolinu a trochu překvapivě začíná klesat. Po levé straně je prakticky celou dobu vidět hezky do údolí díky tomu, že se jede především mezi horskými loukami. Šotolinová cesta klesá vytrvale až k odbočce na Schreibere Sattel, která je ve výšce okolo 950 metrů.
Krajina se nijak výrazně až do tohoto bodu nemění, ovšem pak už přece jen začíná být zajímavější :) Kvalita povrchu se docela zhorší a cesta začne prudce stoupat lesem úzkým údolím okolo potoka po levé straně až ke kamennému poli, na které se vyšplhá několika serpentinami (viz fotka). Potom stoupání malinko zvolní, ale vzhledem k rozbité cestě je to pořádná makačka... Za lesnatým úsekem se opět vrátí louky a pastviny, míjíme několik usedlostí a v dálce už je patrný travnatý vrchol hřebene, pod nímž leží poslední usedlost. Cesta opět nabere řádný sklon a až k usedlosti je to opět dřina po cestě plné větších kamenů (zde bych ocenil celoodpružené kolo).
U usedlosti zároveň končí cesta a zužuje se v pouhou pěšinku, která je pocuchaná od pasoucích se krav. Cyklisti tu asi moc nejezdí, protože se na mě místní usedlíci dívali docela překvapeně. Vzhledem k tomu, že jsem sem dojel výrazně později, drobně pršelo a všude kolem byly krávy, vzdal jsem svůj boj s rozbitou pěšinkou a zabalil svůj výlet asi 100 výškových metrů pod sedlem. Nicméně při dostatku času se dá přes sedlo pokračovat dále po cykloturistickém okruhu až do Bezau a zpět do Eggu - což bude nádherná vyhlídková trasa po hřebeni (vyzkouším příště).
Cesta zpět je až po odbočku je hodně o technice, ve sjezdu se s odpruženou vidlí dá jet rychleji, ale moc přes 35km/h mi to na mokrých kamenech nešlo Za odbočkou u Schreibere Sattel ještě sjezd kousek pokračuje, pak se ale v lese začne cesta lámat a je potřeba překonat menší hřeben, napojit se na asfaltku, opět kousek sjet a vyšplhat se už po normální silnici až nad Sibratsgfäll. To je poslední kus stoupání na cestě, pak přichází zasloužený sjezd, který postupně zmírní, ale vydrží až ke Großdorfu. Cestou protíná například Hittisau - tudy jsem už projížděl při výletu na Riedbergpass. Před příjezdem do Großdorfu stojí ještě za zmínku přes 100 metrů vysoký most přes údolí.