Web nejen o cyklistice
Po dvou letech jsme opět podnikli krátký tréninkový kemp, tentokrát se naším cílem staly Krkonoše, konkrétně Vrchlabí. Sem už jsme zavítali v roce 2001, to byla v podstatě naše první zastávka na cestě okolo části ČR. Tentokrát jsme se soustředili jen na tuto oblast s cílem pořádně si ji zmapovat a z toho vznikly tři tipy na hezké silniční výlety. Pro ubytování můžeme doporučit penzion Nela (604 673 975), což je malý penzion pro cca 20 lidí ideální pro skromnější ubytování, avšak s překvapivým komfortem ve formě vyhřívaného bazénu v ceně nebo ve formě sociálního zařízení buď na pokoji nebo hned vedle něj. Pan majitel (pro nás už jen "Dave") je navíc velmi příjemný, což jen potvrzuje celkový pozitivní dojem.
Parametry trasy | |||||
Najeté kilometry | 99,34 | Doba jízdy | 4:44 | Průměrná rychlost | 21 |
Tato cesta je velmi náročnou variantou na začátek, což už je v případě našich tipů na výlet téměř tradice
Kopce zde vesměs nejsou nijak velké, ale pokud se to sečte, převýšení je velice slušné. Celkový ráz cesty je udáván rytmem nahoru - dolů, nic mezi tím, snad jen posledních 30 km je relativně v pohodě. Trasa začíná v V Hořejším Vrchlabí a vede po proudu řeky k odbočce na Mrklov. Hned za řekou následuje poměrně dlouhý kopec s převýšením více než 300 metrů, což je rozcvička jak má být. Cesta vede lesem, konec je v podstatě otevřený, potěší dobrý výhled z vrcholu směrem na Horní Mísečky a část Krkonoš. Cesta pak pokračuje sjezdem (v r.2009 zde byl asfalt v hrozném stavu) až k odbočce na Vítkovice, odkud většinou lesem stoupá až k nejvyššímu bodu na trase, kterým je Rezek - ve více než 850 metrech (i v květnu zde lze najít zbytky sněhu). Po krátkém odpočinku na vrcholu následuje sjezd do Rokytnice nad Jizerou, kde jsme se (2009) ujistili, že silnice třetí třídy už mají nejlepší léta za sebou - ilustrační foto zde.
Profil tohoto výletu patří k těm náročnějším, cesta buď stoupá nebo klesá, ale téměř nic mezi tím. Z Rokytnice ještě pokračuje sjezd do Jablonce nad Jizerou, přičemž odsud opět začíná cesta po odbočení vpravo stoupat až do města Vysoké nad Jizerou. Stoupání je to opět slušné, tentokrát se cesta po několika serpentinkách z lesa vynoří a závěr je v otevřené krajině (odtud třetí fotka výše). Následuje ještě několik stoupání, které mají od dvou do tří a půl kilometrů a všechny jsou vcelku záživné. Co se krásy týče, vyzdvihl bych především úseky okolo Navarova a Bozkova, což je už v podstatě hranice Českého ráje. Zde je cesta uzoučká, vede lesem do údolí a pak hned po přejezdu dvou mostů (tak na šířku jednoho auta) z údolí klikatě a docela prudce (6 - 8%) stoupá směrem k Bozkovu. Za zmínku stojí také úsek okolo Roztok nad Jizerou (Jizerské hory) spolu s nádherným sjezdem cestou do Jilemnice přes Roprachtice, který nám v mnohém připomněl svým charakterem spodní pasáže Alpských sjezdů (vede kolem řeky, cesta je tu široká a má stabilní sklon, krajina má horský charakter).
Závěrečná pasáž od Jilemnice po Vrchlabí vede kousek po relativní rovince, před Vrchlabím nastoupí dva táhlé a nepříliš dobře stravitelné kopce s mírným sklonem a dále následuje už jen sjezd do města. K nákupu je ideální využít zdejší supermarket Billa s přátelskou otevírací dobou do 20.00h i o víkendech a svátcích.