Web nejen o cyklistice
Parametry trasy | |||||||
Najeté kilometry | 128 | Doba jízdy | cca 6:45 | Průměrná rychlost | 19 | Převýšení | 2000 metrů |
Trasa ze Sarnonica se dá rozdělit na dvě části. Ta první je jen výstupem na sedlo Passo Mendola, které leží kousek nad Sarnonicem a ta druhá je pokračováním okruhu Lombardií, jehož první část nás právě do Sarnonica dovedla.
Silnice ze Sarnonica nás zavede velmi mírným stoupáním do Ronzone, kde začíná stoupání na jedno z těch nižších sedel - Passo Mendola. Překvapí první část stoupání, která má asi čtyři kilometry a je prudší, než jsme očekávali - asi 6 procent. Silnice vede převážně lesem a v první části se dost klikatí. Později se malinko z lesa vynoří a pomalu přetíná po úbočí kopce vrstevnice a poměrně lehce stoupá až k sedlu. Samotné sedlo patří k těm turisticky velmi zatíženým, najdeme tu hodně hotelů a velmi pravděpodobně taky dost lidí, což je trochu udivující. Nicméně ještě více překvapí nádherný rozhled směrem na Bolzano. Stoupání z Bolzana bude určitě krásné s převýšením přes kilometr a láká nás to vyzkoušet někdy příště (se stoupáními z Bolzana máme docela drsné zkušenosti - viz Passo Nigra). Blízkost sedla a Bolzana tedy vysvětluje turistický ruch :)
Po krátkém výletu na Passo Mendola (viz výše) jsme pokračovali v okruhu přes Jižní Tyrolsko a Lombardii dále směrem na Madonnu di Campiglio a Passo Campo Carlo Magno. Silnice ze Sarnonica klesá dále do údolí Val di Sole, které je svým charakterem trochu podobné Val Venosta - opět je zde dost jablečných sadů (Golden delicious, Red delicious), ovšem co se rozlohy týče, je podstatně menší. Silnice klesá okolo jezera Lago di Sia Giustina, za nímž následuje krátké stoupání a opět sjezd (zde nás chytla kvalitní sprška a museli jsme se schovat) na nejniží bod k mostu, ze kterého už silnice začne stoupat k Dimaru. Nemůžu říct, že cesta do Dimara by byla ultra zábavná, ale není to nijak složité stoupání (cca 1,5%). Je to frekventovanější cesta, vede otevřeným údolím a je to víceméně nutné přežít :)
Stoupání z Dimara nad údolí Val Meledrio je pravým opakem první části. Dimaro je horské městečko a to docela rušné - opět vzhledem k jeho výhodné poloze (na druhé straně kopce je zimní středisko Madonna di Campiglio). Silnice se nad Dimarem začne serpentinovitě se sklonem cca 7% kroutit po úbočí kopce přímo nahoru, cesta vede většinou lesem. Asi po sedmi kilometrech je další větší městečko - Folgarida. Opět se tu dá najít hezká řádka hotelů a samozřejmě je to dobré místo k odpočinku - autobusová zastávka v jedné ze serpentin se přímo nabízí
Druhá část stoupání je o něco mírnější, přesto si silnice drží serpentinovitý ráz a stále vede lesem. S rostoucí výškou se po levé straně ukáží vyšší kopce a člověk si čím dál tím víc připadá jako ve vysokých horách :) Poslední část stoupání se malinko noří z lesa, silnice se více narovná a celé stoupání končí u cedule nedaleko kostela přímo na sedle Campo Carlo Magno. Jelikož jsme celé stoupání jeli v mírném dešti a se zátěží, musím toto stoupání zhodnotit jako psychicky náročné...
Passo Campo Carlo Magno je opět turisticky vytížené, vleky odsud vedou nahoru do kopců a v zimě to musí být docela slušné centrum. Nicméně za deště to není moc hezké místo... Sjezd do Pinzola začíná hned za vrcholem kopce a je to docela sešup, silnice si po celou dobu drží asi šest procent. Hned pod vrcholem je Madonna di Campiglio a za ní už je klesání skoro přímkové až do Pinzola, kde navazuje na údolí Valle Rendena, které končí ve měste Tione di Trento. Odsud čeká na cestě údolím Valli Giudicarie k Ponte Caffaru ještě jedno menší sedlo - Sella di Bondo. Musím říct, že tohle menší sedlo nás docela překvapilo a cca pětiprocentní stoupání nás už na závěr etapy okolo deváté večer i unavilo :)
Sjezd ze Sella di Bondo do Cologny je mírnější, a musím říct, že i o stupeň nudnější... Nicméně s deštěm v zádech přecházejícím v průtrž to byla jízda... Dojezd do Ponte Caffara je po hlavní silnici a i za světla to nebude žádná hitparáda. Nicméně pořád je to z kopce. Kemp v Ponte Caffaru je po levé straně u jezera Lago d'Idro a za pěkného počasí to je supr místo.