Cyklovýlety - články, zajímavosti

Web nejen o cyklistice

Brněnský půlmaraton 2013

Prolog

Když mi to tak krásně vyšlo v Praze, nechal jsem se ukecat a o dva týdny se zúčastnil mnohem menšího podniku v Brně. Zde nestartovali závodníci z Keni, nicméně zde bylo vyšší procento amatérských běžců než v Praze (kde je to pro spoustu lidí spíše prestižní záležitost, nežli sportovní), což pro mě vlastně znamenalo větší konkurenci. Ve srovnání s Prahou je trasa méně poutavá, nicméně sportovní výkon je to o něco větší, jelikož je trasa sice rovinatá, ale profilem o hodně různorodější.

Závodní den

Brněnské počasí patřilo opět do kategorie chladnějších, avšak ve srovnání s Prahou to byl skok kupředu. Teplota okolo 13 stupňů už dovolovala jen tílko a běžecké tříčtvrťáky.

Na startu půlmaratonu se sešlo něco přes 620 lidí, velká část na mě působila opravdu sportovně :) Vzhledem k menšímu počtu lidí bylo velkým pozitivem, že se lidský had rozběhl hned na startu a nebylo tedy nutno nijak výrazně kličkovat, po 500 metrech už se dalo souvisle běžet. Trasa vedla z náměstí Svobody k hale Rondo, dále pak podél řeky k hlavnímu vstupu na Výstaviště, okolo areálu k vozovně tramvají a pak zpět na Výstaviště, kus se běžel i přes vnitřní část areálu. Z Výstaviště se ještě běželo na Velodrom, a pak už zpět stejnou trasou na Svoboďák. Celý tento okruh se běžel dvakrát.

Závod to byl pro mě náročný, především Velodrom a pak v druhém okruhu běh podél řeky proti relativně silnému větru. Nevýhodou byla má rychlost - zpočátku jsem držel tempo s rychlou skupinkou, kterou jsem si ale nechal utéct, což pro mě znamenalo, že jsem prakticky celý závod běžel sám (obzvláště ve větru jsem se tak připravil o pár sekund). Oproti Praze jsem měl velké problémy s udržením tempa, chyběly mi zde značky na každém kilometru (ty byly asi jen tři...), což se projevilo ve střídavém zrychlování a zpomalování (díky tomu jsem si nechal yt rychlíky utéct zbytečně brzy). Nicméně nakonec to všechno dobře dopadlo a mohli jsme si tak s Příborem vzájemně poblahopřát k vynikajicím časům.

Podařilo se mi zlepšit si dva týdny starý osobák z Prahy na 1:25:57 a velmi mě potěšilo, že jsem výkon dokázal zopakovat. Negativní stránkou závodní zátěže ale bylo namožené tříslo, které mě pak na 2 týdny trochu přibrzdilo v tréninku na cyklistické závody. Příbor zaběhl skvělý čas pod 1:30, jeho ségra pod 2:00 takže jsme všichni nakonec byli více než spokojeni...