Cyklovýlety - Nepál

Web nejen o cyklistice

  

Povídání o Nepálu

Manaslu trek

Poprvé jsme se do Nepálu dostali v roce 2013. Tahle oblast nás lákala především díky kulturním rozdílům a nádherným vysokým horám, jaké v Evropě nenajdete. Znamenalo to pro nás úplně odbočit od klasických aktivit - pro mě především od cyklistiky. Na tak dlouhém treku jsem nikdy nebyl, takže jsem moc nevěděl, co od toho očekávat. Rozhodně jsem nečekal žádný ultra fyzický výkon, což se potvrdilo, avšak zároveň nemůžu říct, že by si šlo střihnout takovou záležitost jen tak, bez přípravy. Tím, že jsme aktivní, to pro nás spíš znamenalo drobnou úpravu v aktivitách - víc chodit po horách s báglem a sem tam přespat někde trochu výš, ať zbytečně nepodceníme vliv nadmořské výšky.

Nakonec jsme vybrali z mnoha treků ten okolo osmitisícovky Manaslu. Manaslu (známá taky jako Kutang) je s 8163 metry (podle jiných pramenů 8156 m) osmou nejvyšší horou světa. Je součástí pohoří Mansiri Himal v oblasti nepálského Himálaje. Název pochází ze sanskrtu a dá se přeložit jako „Hora ducha“. Manaslu je nejvyšším vrcholem masívu Gurkha a leží asi 70 km východně od osmitisícové Annapurny. Ze svahu hory stékají do údolí ledovce Manaslu, Pungen a Thulagi. Manaslu je také nejvyšší horou Nepálu.

Trek okolo Manaslu není tak frekventovaný jako trek kolem Annapurny, zároveň není ani až tak poznamenán civilizací, což je trochu dáno jeho ne tak dobrou dostupností. To se nejspíš časem změní, protože i zde se turistický ruch rozvíjí, což tradiční kulturu nevyhnutelně poznamená. Nicméně, obecně setkání s Nepálem je zážitek a cenná zkušenost do života. Když se k tomu přičtou dech beroucí hory a scenérie, je to nezapomenutelné.

Chce to jen trochu úsilí a odhodlání jít po svých, dobré boty a batoh, zhruba 14 dní času na pochod, nějaké prostředky na letenku + permity, celkem tak tři týdny dovolené, trochu štěstí na počasí a vyrazit může pak v podstatě každý...

Náhled fotek...

Manaslu trek a setkání s Nepálem jsem jen zhruba popsal v následujících článcích shrnujících většinou zážitky za tři dny...

 
  www.cyklo-vylety.cz - administrátor: L.Poncza, spolupracovník: P.Svoboda, 2008 - 2015
Poslední aktualizace: 2016-03-05 21:53:51
Stránka zobrazena: 13674 krát.